MUDr. Ivana Lančová

Ordinace Přerov, Komenského 724/13
Po 7:30 - 11.30, 14:00 - 18:00
St 7:30 - 12:30
Čt 7:30 - 12:30

Ordinace Kojetín, ul. 6.května 1373 (Poliklinika Kojetín)
Út 8:00 - 12:00, 13:00 - 16:00
Pá 8:00 - 13:00

tel. 583 034 302 pro Přerov i Kojetín
e-mail:alergolancova@seznam.cz

Provoz ordinace během epidemie COVID-19

Provoz ordinace  během epidemie COVID-19: Provoz ordinace je stále  částečně omezen v důsledku  opatření proti  šíření koronaviru. Od 27.4.  je možné se objednat na kontrolní    či vstupní  vyšetření  do naší ambulance. Vždy je nutné se předem...

Spirometrie

Spirometrie je základní funkční vyšetření plic. Vyšetření funkce plic je důležité v diagnostice astmatu a má rozhodující význam pro posouzení tíže onemocnění.
Základním znakem astmatu je proměnlivost - variabilita, proto můžeme očekávat, že i plicní funkce pacienta se mohou měnit v závislosti na mnoha faktorech (pylová sezóna, respirační infekce, smog, stres, úprava léčby, vysazení léčby…). Spirometrii je tedy třeba provádět opakovaně v pravidelných intervalech, tak aby bylo onemocnění pod kontrolou.

Spirometrie je vyšetření jednoduché, nebolestivé. Je potřeba určitá spolupráce, proto je možné spirometrii měřit až kolem 6 let.

Provedení:
Pacient podle pokynů sestry dýchá přes trubici s náustkem do spirometru, který vyhodnotí plicní funkce. Před vyšetřením je třeba zadat hmotnost a zejména přesnou výšku pacienta.
K usnadnění měření je spirometr vybaven zábavnými programy pro děti, díky kterým se pro ně spirometrie stává hrou (sfouknutí svíček, kuželek, nafouknutí balónku apod.)

Spirometrie (alergologická ambulance MUDr. Ivana Lančová)

V některých případech jsou indikovány bronchomotorické testy. Provádíme je ke zjištění bronchiální hyperreaktivity – zvýšené dráždivosti průdušek, napomáhají v diagnostice astmatu.

Bronchodilatační test

  • Po naměření běžné spirometrie aplikujeme pacientovi inhalační lék navozující rozšíření průdušek a sledujeme, zda dojde k zřetelnému zlepšení plicních funkcí při spirometrickém vyšetření.

Bronchoprovokační test:

  • Po naměření běžné spirometrie je pacientovi aplikován lék, který vyvolává zúžení průdušek a sledujeme, zda dojde ke zřetelnému zhoršení plicních funkcí při spirometrickém vyšetření. Provádí se na specializovaném pracovišti – FN Olomouc.
  • Zátěžový test volným během – po naměření běžné spirometrie je pacient vystaven zátěži – běh, při kterém je kontrolována tepová frekvence a dech a po stanovené době sledujeme, zda dojde při spirometrii ke zhoršení plicních funkcí vyvolanému námahou.

Vyšetření provádíme na spirometru MasterSkopJaeger.

Před každým vyšetřením dostane pacient vždy nový náustek.