Spirometrie
Spirometrie je základní funkční vyšetření plic. Vyšetření funkce plic je důležité v diagnostice astmatu a má rozhodující význam pro posouzení tíže onemocnění.
Základním znakem astmatu je proměnlivost - variabilita, proto můžeme očekávat, že i plicní funkce pacienta se mohou měnit v závislosti na mnoha faktorech (pylová sezóna, respirační infekce, smog, stres, úprava léčby, vysazení léčby…). Spirometrii je tedy třeba provádět opakovaně v pravidelných intervalech, tak aby bylo onemocnění pod kontrolou.
Spirometrie je vyšetření jednoduché, nebolestivé. Je potřeba určitá spolupráce, proto je možné spirometrii měřit až kolem 6 let.
Provedení:
Pacient podle pokynů sestry dýchá přes trubici s náustkem do spirometru, který vyhodnotí plicní funkce. Před vyšetřením je třeba zadat hmotnost a zejména přesnou výšku pacienta.
K usnadnění měření je spirometr vybaven zábavnými programy pro děti, díky kterým se pro ně spirometrie stává hrou (sfouknutí svíček, kuželek, nafouknutí balónku apod.)
V některých případech jsou indikovány bronchomotorické testy. Provádíme je ke zjištění bronchiální hyperreaktivity – zvýšené dráždivosti průdušek, napomáhají v diagnostice astmatu.
Bronchodilatační test
- Po naměření běžné spirometrie aplikujeme pacientovi inhalační lék navozující rozšíření průdušek a sledujeme, zda dojde k zřetelnému zlepšení plicních funkcí při spirometrickém vyšetření.
Bronchoprovokační test:
- Po naměření běžné spirometrie je pacientovi aplikován lék, který vyvolává zúžení průdušek a sledujeme, zda dojde ke zřetelnému zhoršení plicních funkcí při spirometrickém vyšetření. Provádí se na specializovaném pracovišti – FN Olomouc.
- Zátěžový test volným během – po naměření běžné spirometrie je pacient vystaven zátěži – běh, při kterém je kontrolována tepová frekvence a dech a po stanovené době sledujeme, zda dojde při spirometrii ke zhoršení plicních funkcí vyvolanému námahou.
Vyšetření provádíme na spirometru MasterSkopJaeger.
Před každým vyšetřením dostane pacient vždy nový náustek.